Aktualności

Fot. Andrzej Przewoźny / MBP w Lesznie
12.12.2022

Otwarcie Biblioteki Jazzu w Lesznie – otwarcie [relacja i zdjęcia]

W sobotę 10 grudnia 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie Czytelni Muzycznej, czyli miejsca, w którym powstaje profesjonalne archiwum polskiego jazzu. W uroczystości wziął udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Biblioteka Jazzu to innowacyjny na skalę kraju projekt, którego celem jest pozyskiwanie, gromadzenie i archiwizowanie zasobów kolekcjonerskich od osób prywatnych, a także we współpracy z instytucjami kultury w Polsce i Europie. Najważniejsze działy tworzonego zbioru to oczywiście wszelkie ślady obecności jazzu w historii kultury muzycznej ostatniego, co najmniej, półwiecza. Są to nie tylko tematyczne książki i płyty, ale także prasa jazzowa, dokumentacja wielu polskich festiwali jazzowych, koncertów, jazzowa fotografia i dokumentacja życia jazzowego w Polsce, a ponadto archiwizowane multimedia w postaci nagranych wywiadów i filmów.

Ze swej strony chciałbym przede wszystkim zaznaczyć, że to zaszczyt móc wspierać tak wartościowe przedsięwzięcia. Wierzę, że Biblioteka Jazzu i jej kolekcja pozwolą przyciągnąć tu fanów jazzu nie tylko z regionu, lecz także z całej Polski. Wspaniale wróży również partnerstwo z Instytutem Jazzowym w Darmstadt, dzięki czemu tutejsza placówka gwarantuje najwyższą jakość archiwizacji, gromadzenia i opracowania zbiorów. Polski jazz to niewątpliwy skarb naszej kultury. Takie miejsce było nie tyle potrzebne, ile nieodzowne. Mnie, jako dyrektora Instytutu Książki, cieszy, że wreszcie powstało i że Instytut Książki ma w tym swój skromny udział – powiedział dyrektor Dariusz Jaworski. Instytut Książki wspierał Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie m.in. w ramach Partnerstwa dla książki.

Wszystko zaczęło się 3 lata temu od Jerzego Reicha, który postanowił przekazać bibliotece swoją, tworzoną przez prawie 60 lat, kolekcję płyt winylowych, CD, książek i czasopism, które ukazują historię polskiego jazzu w różnych odsłonach. Następnie do grona darczyńców dołączył także kolejny pasjonat i kolekcjoner Adam Jagodziński. To właśnie ich nazwiska zostały wygrawerowane na pamiątkowej tablicy, która została przez nich odsłonięta podczas uroczystego otwarcia Czytelni Muzycznej.

Z naszego miasta nie pochodzą wielcy jazzowi muzycy, nie ma tu znanych festiwali, natomiast Leszno jest bogate w kolekcjonerów muzyki jazzowej. To miasto pasjonatów, którzy swoją wiedzę, doświadczenie i kolekcje postanowili przekazać na rzecz biblioteki. To dało zaczyn do powstania unikalnej w skali kraju, a może nawet Europy rodzaju działalności biblioteki, która polega na tym, że nie tylko gromadzimy zbiory i je udostępniamy. Stajemy się również miejscem, w którym jazz, ale także ogólnie muzyka popularna, zwłaszcza muzyka polska, znajdują odpowiednie miejsce. Jeden z największych polskich kolekcjonerów zapisał nam swoje zbiory w testamencie, by jego kolekcja nie przepadła i służyła innym. Jest wielu miłośników, którzy przekazują nam swoje zbiory. Otrzymujemy m.in. różnego rodzaju pamiątki, wycinki prasowe, zdjęcia, a nawet instrumenty muzyczne. Możemy pochwalić się, chociażby największą w Polsce kolekcją autografów polskich jazzmanów. Ta idea żyje już własnym życiem i bardzo mnie to cieszy – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Kuźmiński.

Idea biblioteki jazzu to nie tylko gromadzone przedmioty, ale także projekty, które organizowane są przez bibliotekę od 3 lat. Obejmują one działania edukacyjne w formie wykładów i warsztatów, prezentacji i spotkań dotyczących historii jazzu w Polsce i na świecie. To także odbywające się cyklicznie koncerty jazzowe oraz wystawy w oparciu o zgromadzone zbiory. Nowa siedziba biblioteki jeszcze bardziej sprzyja tym przedsięwzięciom. Większa powierzchnia to większe możliwości, jeżeli chodzi o organizację wydarzeń, ale także gromadzenie zbiorów.

Wystawy, panele dyskusyjne, prelekcje, pokazy filmowe, koncert, Jam Session – sobota 10 grudnia wypełniona była po brzegi jazzem. Z wieży miejskiego Ratusza rozbrzmiał nawet specjalny hejnał, który dał znak mieszkańcom, że w mieście powstała Biblioteka Jazzu. Trębacz, którym był jeden z uczniów leszczyńskiej szkoły muzycznej, zagrał utwór „Swanee River”.

W najbliższych planach biblioteki jest uruchomienie strony internetowej, na której muzyka będzie dostępna w formie cyfrowej, a także zdigitalizowanie artykułów prasowych, książek i fotografii o tematyce jazzowej, które znajdą się w zbiorach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej.